Jak nauczyć dziecko liter – mini poradnik

litery abc

Jedną z najważniejszych rzeczy dla naszego dziecka jest nauka komunikacji, w tym oczywiście czytanie i pisanie. Nauka literek była jednak bardzo trudna, dlatego też tak ważne jest odpowiednie dopasowanie metody nauki do możliwości naszego dziecka. Ale od czego zacząć?

Przede wszystkim  nauka powinna być przyjemna, a najlepsze efekty przynosi gdy jest konsekwencja zabawy. Naukę pisania i czytania powinniśmy zacząć od liter drukowanych, które są bardzo wyraźne. Dopiero kiedy dziecko oswoi się w ogóle z literkami, możemy różnicować litery pisane na duże i małe.

Dzięki szybko rozwijającej się nauce i różnych behawioralnych metodach możemy dopasować system nauki do możliwości naszego dziecka. Ważne, żeby metoda nauki była ciekawa i atrakcyjna, i tak możemy zacząć na przykład od nauki pisania i czytania własnego imienia.

Ważne jest, żeby przy nauce wykorzystywać słowa dobrze znane i lubiane. Dziecko wtedy bardzo chętnie uczy się wszystkiego. Niekoniecznie warto zaczynać od pisania długopisem czy ołówkiem, ale na początek można układać fikuśne wzory przypominające litery właściwie ze wszystkiego. Można je lepić z plasteliny czy ciastoliny, można też układać z kolorowego sznureczka. Ważne, żeby nauka była zróżnicowana i nie monotonna.

Możemy też narysować czy wydrukować szablony literek i malować na nich farbami czy kredkami. Same litery można układać z klocków, chrupek czy patyczków. Z czasem, kiedy dziecko zacznie radzić sobie coraz lepiej, warto sięgnąć po odpowiednie książki do czytania i pisania.

dwoje dzieci uczy się liter

Kolejnym elementem w nauce jest na przykład wykorzystanie literowych książeczek które bardzo mogą usprawnić naukę czytania i pisania. Można również bawić się z dzieckiem rysując paluszkiem razem z nim kształty które są podobne do literek. Taka wspólna zabawa jest bardzo atrakcyjna dla każdego dziecka.

Istnieje również bardzo dużo atrakcyjnych zabawek które pomagają przy nauce czytania i pisania na przykład wszelkiego rodzaju klocki literkowe albo kolorowe makarony do jedzenia w kształcie liter. Dla bardziej wymagających rodziców dobrym sposobem jest zainwestowanie w dużą tablicę i kolorowe kredy dzięki czemu dziecko może samoczynnie ćwiczyć to, czego się nauczyło również w samodzielnej zabawie.

Najważniejsze jednak żeby w żaden sposób nie zniechęcać dziecka, nie poprawiać go i nie ganić za to, jeżeli coś mu nie wychodzi. Jeśli nauka będzie sprawiała dziecku przyjemność i radość bardzo szybko i chętnie dziecko będzie robiło ogromne postępy w przyswajaniu wiedzy.

A ty jakie masz sposoby, aby nauczyć dziecko liter? Napisz w komentarzu.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *