Jak urządzić mały przedpokój w domu jednorodzinnym?

przedpokój w nowoczesnym mieszkaniu

Przedpokoje w domach jednorodzinnych zwykle nie należą do dużych pomieszczeń. Także tu potrzeba oszczędzania miejsca daje się nam we znaki. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie urządzić tej przestrzeni ze smakiem. To przecież miejsce odpowiadające za pierwsze wrażenie, a tym samym jedno z tych, które powinno budzić uznanie tak w domownikach, jak i w gościach.

Mały przedpokój – od czego zacząć?

Jeszcze przed planowaniem wystroju przedpokoju, warto przyjrzeć się mu uważnie. Bardzo często to właśnie wygląd tego pomieszczenia determinuje nasze decyzje zakupowe. Pierwszym, co powinno skupić na sobie naszą uwagę, jest więc to, jaki jest kształt przedpokoju. Najłatwiej aranżuje się przestrzenie o regularnych kształtach. Projektanci wnętrz coraz chętniej proponują jednak także rozwiązania wykorzystujące w sposób twórczy naturalne wnęki i skosy.

Nie można też zapominać o tym, że na charakter aranżacji wnętrza będzie wpływać również to, czy mamy do czynienia z przedpokojem otwartym, czy też z jego zamkniętym odpowiednikiem. Paradoksalnie, to właśnie ten ostatni urządza się łatwiej, bo nie trzeba liczyć się z żadnymi dodatkowymi ograniczeniami. Otwarta przestrzeń zawsze gdzieś prowadzi. Urządzając ją należy więc mieć na uwadze również charakter tego pomieszczenia, które płynnie łączy się z przedpokojem.

Kwestią, której nie wolno ignorować jest również ta, która wiąże się z przyszłymi funkcjami przedpokoju. Czasami jest to po prostu miejsce przechodnie. Bywa jednak i tak, że jest to jedyna przestrzeń w domu, którą można wykorzystać do umieszczenia tam szafy https://meble-bik.pl/pol_m_meble_szafy_Szafy-2-drzwiowe-540.html lub garderoby. Każde dodatkowe zadanie spełniane przez przedpokój wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań aranżacyjnych. Nie jest to trudne zadanie, należy jednak liczyć się z tym, że będzie stawiać przed nami pewne wymagania.

urządzony przedpokój

Mały przedpokój w domu jednorodzinnym – początek pracy

Projektanci wnętrz lubią dziś powtarzać, że wszystkie ich wytyczne należy traktować przede wszystkim jako dobre rady. Zwracają uwagę na to, że nie narzucają żadnych rozwiązań, które muszą być wiążące w stu procentach. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne zasady, do których dobrze jest przywiązywać większą wagę niż do innych.

Jedna z najważniejszych zasad, jakie warto wziąć sobie do serca, mówi o tym, ze w małym korytarzu każdy centymetr ma znaczenie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby niepotrzebnie nie marnować przestrzeni, powinniśmy decydować się przede wszystkim na meble na wymiar, które możemy zamówić na meble-bik.pl. Są one nieco droższe niż rozwiązania kupowane w sklepach meblowych. Dadzą nam jednak pewność tego, że przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana, a przecież właśnie na tym najbardziej nam zależy.

Dobrze jest też pamiętać o tym, że tam, gdzie metraż jest niewielki, mniej zwykle oznacza więcej. Nie musimy wcale wrzucać do przedpokoju wszystkich rozwiązań, jakie znajdują się w katalogu meblowym. Początkowo może się nam wydawać, że takie podejście zwiększy funkcjonalność przedpokoju. Tak naprawdę jednak, znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że wprowadzi do niego niepotrzebny chaos.

Mały przedpokój – przykładowe aranżacje

Gdy analizujemy sposoby na urządzenie niewielkiego przedpokoju, szybko orientujemy się, że dominują te propozycje, które nawiązują do modnego w ostatnich latach minimalizmu. Nowoczesny przedpokój może wykorzystywać w takim przypadku monochromatyczne aranżacje, nic też nie stoi na przeszkodzie, aby utrzymywać go w bieli, co pozwala na znakomite rozświetlenie pomieszczenia.

Oczywiście, minimalizm nie jest jedynym stylem, który może się nam spodobać. W domach jednorodzinnych coraz częściej możemy natrafić również na niewielkie przedpokoje utrzymane w stylu glamour z błyskotkami oraz dość bogatymi zdobieniami. Ciekawie prezentują się także przedpokoje rustykalne, w których króluje naturalne drewno o jasnym zabarwieniu i rzeźbienia na frontach mebli. Jeśli marzy się nam korytarz inny niż wszystkie, z pewnością zainteresuje nas styl nowojorski. Bazuje on na delikatnych sztukateriach, jego znakiem rozpoznawczym jest przy tym również obecność ozdobnego lustra oraz marmurowych akcentów.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *