Jak zmyć długopis z ubrania?

dziewczynka z praniem

Plamy z długopisu to nieustanny problem każdego rodzica, którego dzieci znajdują się w wieku szkolnym. Pojawiają się zarówno na ich ulubionych ubraniach, jak i na strojach zakładanych pierwszy raz. Rzucają się w oczy i trudno myśleć o nich bez złości. Co warte podkreślenia, nie są to wcale zabrudzenia, z którymi zmagają się jedynie najmłodsi. Pojawiają się, przynajmniej od czasu do czasu, u każdego, kto wykonuje pracę biurową. Pozbycie się ich nie jest proste, nie jest jednak również zadaniem niemożliwym do zrealizowania.

Domowe sposoby na plamy po długopisie

Osoby, które jeszcze przed zastosowaniem bardziej konwencjonalnych rozwiązań zastanawiają się nad tym, czy nie ma skutecznych domowych sposobów na plamy po długopisie, w pierwszej kolejności powinny zainteresować się tą metodą, która zakłada wykorzystanie kwaśnego mleka. Nałożenie go na plamę jeszcze przed praniem sprawia, że staje się ona mniej widoczna nawet, jeśli mamy do czynienia z dość starym zabrudzeniem. W podobny sposób działa zresztą także sok z cytryny stosowany zamiennie z kwaskiem cytrynowym.

Co ciekawe, z plamami po długopisie może poradzić sobie również lakier do włosów, a nawet zmywacz do paznokci. Wiele osób wypowiada się też pozytywnie o nieoczekiwanych właściwościach kremu do golenia w tym zakresie. Jeśli długopis jest żelowy, pomóc może także klasyczna gumka do ścierania prosto z dziecięcego piórnika.

Domowe sposoby w praktyce

Choć liczne produkty, które na co dzień mamy pod ręką, opisywane są jako te, które mogą nam pomóc z uporaniem się z plamami po długopisie, nie każdy wie, jak ich używać. Jak już wspomniano, kwaśne mleko działa stosunkowo szybko, wystarczy więc zamoczyć w nim miejsce zaplamione długopisem i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie wyprać stosując się do zaleceń wydawanych przez producenta. Sok z cytryny oraz kwasek cytrynowy zalecane podczas prób pozbycia się starszych plam działają na podobnych zasadach.

Jeśli chcemy skorzystać z lakieru do włosów w charakterze odplamiacza, powinniśmy najpierw użyć wilgotnej gąbki, a następnie spróbować usunąć w ten sposób możliwie jak najwięcej tuszu. Potem należy pozwolić tkaninie wyschnąć, a gdy będzie już sucha, włożyć pod jej spód, w miejscu zatrudnienia, papierowy ręcznik kuchenny. Następnie można już spryskać plamę lakierem do włosów, choć podobne właściwości posiada także zmywacz do paznokci. Po nałożeniu na zaplamione miejsce ściereczki można bez trudu usunąć resztkę tuszu, a następnie – wyprać ubranie.

Plamy z długopisu na skórze i delikatnych tkaninach

Do pozbycia śladów po długopisie ze skóry powinien nam wystarczyć wzmiankowany już lakier do włosów, choć zamiennie z nim może być stosowany także spirytus, a nawet zmywacz do paznokci. Ten ostatni musi być jednak używany ostrożnie, bo może doprowadzić do odbarwienia skóry. Jeśli mamy do czynienia z białymi lub bardzo jasnymi ubraniami, należy zachować większą ostrożność. Lakier może uszkodzić materiał, warto więc zastąpić go bezpieczniejszą mieszanką cytryny oraz soli kuchennej. Plama powinna być najpierw posypana solą, a następnie przetarta cytryną. Końcowym etapem walki z nią jest tradycyjne pranie.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *