Kilka wskazówek, jak oszczędzać pieniądze w 2022

mama z córką

Rok 2022 nie wydaje się najlepszym, gdy myśli się o tym, aby rozpocząć oszczędzanie. Inflacja bije rekordy, a niestabilna sytuacja międzynarodowa utrudnia jakiekolwiek plany. Osoby zawodowo zajmujące się doradztwem finansowym zachęcają jednak do podjęcia próby odłożenia choćby niewielkiej kwoty. Nawet, jeśli nasze oszczędności początkowo nie będą imponujące, docenimy to, że udało się nam wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy. Od czego zacząć? Nietrudno domyślić się, że w przemyślanym, systematycznym oszczędzaniu pomoże nam umiejętność planowania domowego budżetu.

Co ma budżet do oszczędzania?

Osoby, które nie mają nawyku kontrolowania każdego wydatku, mogą poczuć się nieco rozczarowane. Trudno o poradnik poświęcony oszczędzaniu, który nie rozpoczynałby się od zasugerowania czytającym, że opracowanie domowego budżetu to najlepszy pomysł na start. Gdy jednak poważniej zastanowimy się nad tego rodzaju zagadnieniem, możemy dojść do wniosku, że nie jest to wcale porada pozbawiona uzasadnienia.

Dlaczego budżet jest tak ważny? Jego przygotowanie to najlepszy sposób na zorientowanie się, jak rzeczywiście wygląda nasza sytuacja finansowa. Wiele osób nie radzi sobie najlepiej z oszczędzaniem przede wszystkim dlatego, że nie kontroluje swoich wydatków. Przygotowanie budżetu może nam jednak uświadomić, że żyjemy naprawdę skromnie. Także w takim przypadku możemy odkładać choćby niewielkie kwoty, kierowane do nas wskazówki będą jednak inne niż te, które są przygotowane dla osób z natury bardziej rozrzutnych.

Od małych kwot do dużych oszczędności

W 2022 trudno namawiać osobę, która dopiero uczy się oszczędzania, do inwestowania na giełdzie. Także atrakcyjność lokat bankowych jest kwestią dość problematyczną. Najlepszą opcją wydaje się więc nauka oszczędzania niewielkich kwot. Od czego zatem zacząć? Często możemy usłyszeć, że osoby, którym marzy się oszczędzanie powinny w pierwszej kolejności… sprawić sobie słoik. Dziś dominują już płatności bezgotówkowe, niewiele osób wyrzekło się jednak gotówki w pełni. Do słoika warto więc wrzucić wszystkie monety, jakie znajdują się w domu. Może się okazać, że jesteśmy w stanie zbudować z nich małą fortunę!

Oczywiście, wrzucanie drobnych kwot do słoika jest dobrym pomysłem na start. Nie oznacza to jednak, że nasze oszczędzanie ma ograniczyć się do jednego działania. Myśląc o zmniejszeniu wydatków warto skorzystać z przynajmniej kilku rad, które pojawiają się często i wydają się oczywiste, wspomniana oczywistość sprawia jednak, że nie przywiązujemy do nich tak dużej wagi, jak powinniśmy.

kobieta w sukience

Pamiętajmy więc o tym, aby zawsze, gdy tylko istnieje taka możliwość, rezygnować z samochodu na rzecz tańszej komunikacji zbiorowej. O dużych oszczędnościach można też mówić decydując się na rezygnację z subskrypcji, z których nie korzystamy. Większość z nas nie opłaca abonamentu na siłownię, jeśli na nią nie chodzi. Jeśli jednak spytamy o opłaty za telewizję kablową, często okazuje się, że płacimy wysokie kwoty za popularne kanały, choć od miesięcy nie oglądamy już telewizji.

O dużych oszczędnościach można mówić także w kontekście żywienia się w domu. Nie musimy wcale unikać odwiedzania lokali gastronomicznych. Z wizyt w nich warto jednak uczynić szczególne wydarzenie na co dzień gotując w domowym zaciszu. Pomysłem na oszczędzanie mogą być też zakupy w towarzystwie kartki z listą rzeczy do kupienia. Wielu osobom takie rozwiązanie wydaje się co najmniej śmieszne, a jednak bardzo często problemy z oszczędzaniem mają swoje źródło właśnie w tym, że w sklepie kupujemy zbyt wiele, a do tego sięgamy po produkty, które nie są nam wcale potrzebne.

Co z zamiennikami, czy w ogóle to jest możliwe?

Mówiąc o oszczędzaniu pierwsze co przychodzi nam na myśl jest zakup tańszych odpowiedników oryginalnych produktów. Czy takie podejście do tematu jest w ogóle właściwe? Okazuje się, że nie tylko jest właściwe, ale wręcz konieczne, aby podreperować domowy budżet lub firmowe finanse, w zależności od sytuacji.

Nie bylibyśmy obiektywni, gdybyśmy nie wspomnieli także o wadach. Produkty alternatywne nie zawsze stanowią dobre rozwiązanie, dzieje się tak, gdy dany produkt nie spełnia minimalnych wymagań przez nas stawianych, czyli innymi słowy, gdy nie spełnia on swojej funkcji.

Dla zobrazowania sytuacji przedstawimy zamienniki do drukarek, które możemy kupić w sklepie internetowym. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że na rynku IT znajdziemy różnorodne zamienniki, od jakości dorównującej oryginalnym materiałom eksploatacyjnym, oraz także takie, które nie są w stanie z nikim i niczym konkurować, po prostu nie nadają się do użytkowania, a żeby nie powiedzieć brutalnie, stanowią zagrożenie dla zdrowia drukarki.

Wybierając alternatywy musimy skrupulatnie zbadać, czy dana inwestycja nam się opłaci, czy jest jakieś ryzyko i jakie ono jest. Musimy zrobić listę zysków i strat, wyliczyć koszty i przekalkulować, czy to wszystko nam się opłaci. W przypadku zamienników do drukarek wybierać trzeba z głową, postawienie na znanych sprzedawców i markowe zamienniki jest lepszym wyborem, niż kupienie zamienników na aukcji od kompletnie nieznanej osoby, która dopiero co startuje ze sprzedażą zamienników. Kupując cokolwiek, róbmy to mądrze.

kopiarka drukarka

Na czym nie oszczędzać w 2022?

W ferworze oszczędzania często mamy skłonność do popełniania błędów, zarówno tych łatwiejszych, jak i trudniejszych do naprawienia. Jeden z najpoważniejszych wiąże się z tym, że szukając sposobu na oszczędności chętnie rezygnujemy z jakości. Pamiętajmy więc, że są takie obszary, które nie powinny być zaniedbywane. Nie oszczędzajmy ani na cieple w domu, ani na energii elektrycznej. Stawiajmy też na wysokiej jakości żywność i ubrania.

Zobacz inne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *